Spis treści:

2. - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0,
    1. - Projekt unijny Akademia Przedszkolaka.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021 – 2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji jako operatora Priorytetu 3.

Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.na lata 2021 2025 Priorytet 3 w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Krapkowicach

Projekt unijny Akademia Przedszkolaka

Gmina Krapkowice pozyskała dodatkowe środki UE na zajęcia w przedszkolach.

„Akademia Przedszkolaka” projekt współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych u dzieci w wieku przedszkolnym z 8 przedszkoli gminy Krapkowice. Projekt zakłada utworzenie dodatkowego oddziału przedszkolnego w Przedszkolu Publicznym Nr 8 w Krapkowicach oraz wydłużenie godzin pracy w 4 przedszkolach: Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Krapkowicach, Przedszkolu Publicznym Nr 6 w Krapkowicach, Przedszkolu Publicznym Nr 8 w Krapkowicach, Przedszkolu Publicznym w Żywocicach. Wydłużenie pracy oddziałów przedszkolnych zbiega się z oczekiwania mieszkańców gminy – rodziców pracujących.

Projekt przewiduje organizację zajęć dodatkowych wspierających rozwój dzieci oraz zajęć rozwijających zainteresowania przedszkolaków. Planowane są zajęcia dodatkowe: logopedia, gimnastyka korekcyjna, język angielski, język niemiecki i spotkania ze sztuką. W Przedszkolu Publicznym Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krapkowicach przewiduje się zajęcia z arteterapii. W ramach spotkań ze sztuka przedszkolaki będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez lokalnych artystów (malarzy, rzeźbiarzy, piosenkarzy, aktorów). Odbędą się wyjazdy dzieci do teatru.

Planowany termin realizacji projektu: od 01.01.2014 roku do 31.12.2014 roku. Budżet projektu zamyka się w kwocie około 450 tys. zł. Gmina Krapkowice zabezpiecza na realizację projektu wkład własny w wysokości 15% ogólnej wartości projektu.

Projekt unijny „Akademia Przedszkolaka” w Przedszkolu Publicznym Nr 1
w Krapkowicach oraz oddziale zamiejscowym w Steblowie.

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Krapkowicach i w oddziale zamiejscowym w Steblowie w roku szkolnym 2013/2014 r. jest realizowany projekt unijny „Akademia Przedszkolaka” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Gmina Krapkowice pozyskała dodatkowe środki UE na zajęcia w przedszkolach.

Głównym celem projektu jest dążenie do wyrównywania szans edukacyjnych u dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt zakłada wydłużenie godzin pracy w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Krapkowicach oraz w oddziale zamiejscowym w Steblowie.

Projekt przewiduje organizację zajęć dodatkowych wspierających rozwój dzieci oraz zajęć rozwijających zainteresowania przedszkolaków. Planowane i realizowane będą zajęcia dodatkowe: logopedia, gimnastyka korekcyjna, spotkania ze sztuką. W ramach spotkań ze sztuką przedszkolaki będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez lokalnych artystów. Będą doskonalić posiadane i zdobywać dodatkowe umiejętności i wiadomości, rozwijać własne zainteresowania. Baza przedszkola wzbogaci się o dodatkowe pomoce dydaktyczne i sprzęt.

Cele szczegółowe zakładają: poszerzenie wiedzy dzieci o otaczającym świecie, rozbudzaniu, rozwijaniu zdolności muzycznych, plastycznych, teatralnych, rozwijanie oczekiwań społecznych, doskonalenia współpracy w grupie, rozwijanie umiejętności promowania siebie oraz przedszkola w środowisku lokalnym, wyposażenie dzieci w zasób wiedzy niezbędnej do zachowania bezpieczeństwa podczas wszelkiej aktywności, poprawienie zaburzeń w rozwoju motoryczności, podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka, skorygowanie wad wymowy.

Od 10 lutego 2014 r. wprowadzono wydłużenie czasu pracy przedszkola o 0,5 h w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Krapkowicach oraz o 1 h w Oddziale zamiejscowym w Steblowie do 31 sierpnia 2014 r. dla grupy 25 dzieci. Wydłużenie czasu pracy przedszkola daje rodzicom większe możliwości znalezienia i podjęcia pracy. W ramach projektu został zatrudniony nauczyciel zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, posiadający wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym. Grupa 25 dzieci korzysta z bezpłatnego dożywiania, jadłospis jest zgodny z normami wyżywienia.

Podczas wydłużonego czasu pracy przedszkola prowadzone są zajęcia rozwijające i uzupełniające obowiązującą podstawę programową wychowania przedszkolnego. Zarówno rodzice jak i dzieci są zadowoleni z wydłużonego czasu pracy ze względu na pracę zawodową rodziców oraz możliwość korzystania ze zajęć wspomagających rozwój i edukację dzieci oraz lepszego przyswajania wiedzy. Przeprowadzone zajęcia w ramach wydłużonego czasu pracy przynoszą zamierzone rezultaty.

Planowany termin realizacji projektu: od 01.01.2014 roku do 31.12.2014 roku.

Spotkanie ze sztuką - 2014r. - kwiecień - maj

Spotkanie ze sztuką Spotkanie ze sztuką Spotkanie ze sztuką Spotkanie ze sztuką Spotkanie ze sztuką >>> więcej zdjęć

Wydłużenie czasu pracy przedszkola

Wydłużenie czasu pracy przedszkola Wydłużenie czasu pracy przedszkola Wydłużenie czasu pracy przedszkola Wydłużenie czasu pracy przedszkola Wydłużenie czasu pracy przedszkola >>> więcej zdjęć